Otomotiv Pazarı 700 Bin Adedi Geçer!

Otomotiv Pazarı 700 Bin Adedi Geçer!

2018 ve 2019 yıllarında daralan otomotiv pazarı, gelen iki aylık veriler ışığında 2020 yılına umutla bakıyor.

Pazarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Autofocus Otomotiv Yönetim Danışmanlığı kurucusu Uğur Sakarya, “Ocak ve Şubat ayları son 10 yıllık ortalamaların sadece yüzde 1,5 altında seyrediyor. Son 10 yılın ortalaması yıllık 803 bin adet olarak görülüyor. Bu rakamlar bize 2020 yılında pazarın 700 bin adedi geçeceğini gösteriyor.

Öte yandan, faiz oranları, büyüme beklentileri ve tüketici talebi bu adedi destekler seviyede. Sektör yöneticilerine tavsiyemiz sipariş planlamalarını 700 bin adetlik pazara göre yapmaları yönündedir. Bu yıl da tıpkı 2019’daki gibi pazar öngörülerini doğru yapan, pazar dinamiklerine hızlı reaksiyon gösteren markalar kazanacak” dedi.

“Pazarı doğru öngören markalar kazanacak”

Ocak ve Şubat aylarında gerçekleşen satışların son 10 yıllık ortalamaların yalnızca yüzde 1,5 altında kaldığını belirten Uğur Sakarya, “Yılın bu şekilde devam edeceğini düşünüyoruz.  Yıl toplamına baktığımız zaman, son 10 yılın ortalaması 803 bin adet olarak görülüyor. Bu rakamlar bize 2020 yılında pazarın 700 bin adedi geçeceğini gösteriyor.

Öte yandan, faiz oranları, büyüme beklentileri ve tüketici talebi bu adedi destekler seviyede. Corona virüsü kaynaklı olarak tedarik zincirinde yılın ikinci çeyreğinde sıkıntı olabilir ancak biriken talep yılın ikinci yarısında satışa dönecektir. Sektörde genel öngörüler 600 bin adetlik otomotiv pazarı olacağı yönünde. Sektör yöneticilerine tavsiyemiz sipariş planlamalarını 700 bin adetlik pazara göre yapmaları. Bu yıl da tıpkı 2019’daki gibi pazar öngörülerini doğru yapan, pazar dinamiklerine hızlı reaksiyon gösteren markalar kazanacak” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ